top of page

Co je to solno-jodová jeskyně?

Pár poznámek o solných jeskyních a haloterapii

 

    Solná jeskyně v podobě, jakou můžete třeba dnes navštívit u nás, je poměrně mladou zástupkyní tzv. haloterapie, neboli léčby pomocí inhalování solných částeček.

 

Trocha historie, aneb proč solné jeskyně?

 

    Zřejmě již dávno si horníci těžící v solných dolech uvědomovali výhody tohoto prostředí na jejich zdraví a snad i díky nim přišel polský doktor F. Bochkowsky v roce 1843 se soupisem positivních účinků solné terapie při respiračních onemocněních a začala se tak rozmáhat tzv. speleoterapie, což je léčba plicních chorob pobytem v přírodních solných jeskyních. Takové jeskyně nejsou výjimečné pouze vysokým obsahem soli, ale také svým jedinečným specifickým mikroklimatem, tvořeným mikroskopickými částečkami chloridu sodného, tedy běžně známé soli (2-5 μm). Vhodné prostředí je nakonec dotvořeno ideální teplotou, vlhkostí a absencí patogenů či alergenů. Biochemickými, imunologickými a mikrobakteriálními metodami bylo dokázáno, že speleoterapie má blahodárný vlvi na nemoci jako je astma, chronická bronchitida či obstrukční plicní nemoc.

 

    Takováto terapie, která byla mnohdy i účinnější než běžně používaná léčba, má ale nevýhody – například nedostupnost těchto speciálních jeskyní. Dále omezená kapacita lůžek, dlouhý čas v ní strávený,... Proto odborná veřejnost záhy začala vymýšlet nějakou dostupnější náhradu výše popsaného prostředí, která bude stejně účinná nebo účinnější.

 

    V 80. letech 20. století tak vznikla v Sovětském Svazu  první umělá solná jeskyně (komora), která splňovala potřebné podmínky mikroklimatu pro vznik stejně léčivé síly, jako v případě speleoterapie. Zrodila se nová léčivá metoda - haloterapie.

 

Haloterapie a naše Arpo jeskyně

 

    Existují i další možnosti léčby solí (např. solné lampy, které díky teplu vzniklému při svícení uvolňují ze solného bloku částečky soli přímo do místnosti; takto vzniká ale koncentrace solí daleko pod hranicí terapeutických účinků), solná jeskyně je ale díky možnosti kontroly mikroklimatu jedna z nejúčinnějších.

 

    Naše solná jeskyně je vystavěna z pěti druhů solí kombinovaných v poměrech pro zdraví nejoptimálnějších, obsahujících co nejširší spektrum minerálů a stopových prvků. Přírodní technologie bez použití jakýchkoli umělých pojiv zajišťuje vysoce sterilní a navíc hypoalergenní prostředí, tolik důležité pro chtěný dopad na organismus. Použita je sůl z Mrtvého moře v přírodní podobě,  z Černého moře, mineralizovaná jodová sůl z Klodawy, sůl z Ruských dolů a Himalajské solné krystaly.

 

    Kromě zmiňované soli v naši jeskyni naleznete také další, velmi důležité prvky, jako je jód, bróm, draslík, hořčík, vápník, železo, selen, atd..To jsou prvky nepostradatelné pro správnou funkci enzymů, orgánů a v konečném důsledku i celého organismu:

 

- jód: nezbytný pro správnou funkci štítné žlázy k tvorbě hormonu řídícího látkovou výměnu, kontroluje psychický a fyzický rozvoj, reguluje cirkulaci krve a snižuje krevní tlak

- brom: reguluje nervový systém a snižuje krevní tlak, pomáhá hojit kožní nemoci včetně lupénky

- vápník: má protialergické účinky, posiluje obranyschopnost organismu, zpevňuje kosti, zvyšuje srážlivost krve a snižuje krevní tlak

- hořčík: pomáhá v prevenci mnoha chronických onemocnění, srdečních onemocnění a arytmií, zmírňuje příznaky chronické únavy a fibromyalgie, snižuje krevní tlak, může zmírňovat astmatické záchvaty, upravuje mentruační potíže, pomáhá při prevenci komplikací cukrovky, zpomaluje stárnutí a regeneruje organismus

- sodík: udržuje hladinu kyselého a zásaditého protředí v těle, napomáhá metabolismu, udržuje stálý osmotický tlak v těle, vodní rovnováhu a homeostázy krve

 

Proč jeskyni navštěvovat?

 

    Mikroklima v solné jeskyni se velmi podobá klimatu přímořskému, je však intenzivnější. Po 45 minutovém sezení v solné jeskyni vdechnete až takovou dávku léčivých látek, jako po 2-3 dnech strávených u moře.

 

   V dnešní době kouření, znečištěného ovzduší a „sterilního prostředí“ se stále víc a víc rozmáhají alergie a choroby dýchacího ústrojí. Je třeba plíce a celý organismus pravidelně pročišťovat a tím podporovat. Haloterapie může, dle klinických testů a studií, velmi znatelně zlepšit stav pacienta, trpícího některou z forem plicních nemocí a alergií, což může vést (po dohodě s Vašim lékařem) i ke snížení dávky léků, případně k jejich úplnému vysazení.

 

    Pobyt v solné jeskyni ale není určen pouze osobám se zdravotními komplikacemi. Je vhodný i pro sportovce (jako součást regeneračního cyklu), pro malé děti (na které působí negativní vlivy protředí stejně jako na nás dospělé) i pro kohokoli jiného, kdo se chce udržet zdravý a v plné fyzické i psychické síle, neboť kromě popsaných účinků na zdraví (viz „Účinky“) pomáhá také odbourat stres a napětí, udržovat duševní pohodu a učí nás věnovat se relaxaci = pomáhá odbourávat důležité faktory vzniku civilizačních chorob.

 

bottom of page